پایگاه اطلاع رسانی نقشه راه

الگوی نظام سازی اسلامی (الگوی ساخت)، چگونگی استفاده از مفهوم هدایت در اداره جامعه را توضیح می دهد.....

پایگاه اطلاع رسانی نقشه راه

الگوی نظام سازی اسلامی (الگوی ساخت)، چگونگی استفاده از مفهوم هدایت در اداره جامعه را توضیح می دهد.....

پایگاه اطلاع رسانی نقشه راه

بِسْمِ ٱللّٰهِ ٱلرَّحْمٰنِ ٱلرَّحِیمِ/ در اولین نقشه الگوی پیشرفت اسلامی با نگاهی فقهی و غیر اقتباسی از الگوهای معیوب و ناکارآمد غربی به بیش از ۱۰۰ مسئله در حوزه های مختلف معیشتی، تربیتی، پیش گیری از جرم، قانون گذاری، سیاسی، معرفت شناسی، پولی و مالی، کشاورزی، طب، شاخص های ارزیابی جامعه، محرومیت زدائی، مدیریت شهری، برنامه ریزی، بودجه، ساخت یابی، الگوی تخصیص تکنولوژی، الگوی مطالعات تاریخی، الگوی جدید نگهبانی از نظام، الگوی تنظیم و تحلیل خبر و... پاسخ گفته ایم/ نظریات بخشی الگوی پیشرفت اسلامی مسیر تحقق آرمانهای انقلاب اسلامی را تئوریزه می کند.../حجت الاسلام علی کشوری

بایگانی
پربیننده ترین مطالب
مطالب پربحث‌تر

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر محمد باقر نوبخت

 ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه

سلام علیکم

مایلم سه نکته راهبردی درباره چگونگی ارتباط برنامه ششم کشور و الگوی پیشرفت اسلامی را به حضرتعالی یاد آوری کنم؛ امید است توجه عملیاتی  به این نکات؛ نظام برنامه ریزی کشور را به تدریج از بیماری توسعه غربی خارج و به سمت الگوی پیشرفت اسلامی هدایت نماید.

 نکته اول اینکه حضرتعالی در طول سالهای گذشته در پاسخ به جایگاه الگوی پیشرفت اسلامی در برنامه ششم؛ پاسخ های متفاوت و بعضا منتاقضی را مطرح کرده اید:به عنوان مثال در نشست بررسی لایحه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت (مورخ25/1/1393)  فرموده اید: لایحه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مبنای تدوین برنامه ششم است؛ همچنین در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو (مورخ9/1/1395) فرمودید: من عزیزانمان را به کتاب امنیت ملی و نظام اقتصادیِ جمهوری اسلامی -که آقای دکتر روحانی آن را در سال 1387 یا 1388 تقریر فرمودند و پس از آن نیز حدود 8 بار تجدید چاپ شد- ارجاع می‌دهم؛ شما در این کتاب، تمام اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های آن و مدل الگوی اسلامی-ایرانی‌ای که مورد نظر ما بود را می‌یابید؛ یعنی اینها برای ما بحث جدیدی نبوده است. در گفتگوی امشب هم با بخش خبری 21 سیما برخلاف سخنان قبلی اظهار فرمودید: اجازه بدهید من اولاً به این نکته تصریح کنم که ما فعلاً در کشور چنین الگویی تصویب نکرده‌ایم، البته مرکز تهیه و تنظیم الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت الآن فعال است، نهادهای مختلف در حال اقدام هستند منتهی اینکه الآن الگویی وجود داشته باشد که مصوب باشد و برنامه ششم با ابتنای به این الگو تهیه بشود همچنین چیزی وجود ندارد

از خودتان می پرسم آیا می توان در پاسخ به یک سؤال مشخص، سه جواب متناقض را مطرح کرد؟! البته به این جواب های متناقض پاسخ جالب تر جناب آقای دکتر امیر باقری معاونت محترم دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه در مناظره با اینجانب را اضافه کنید.(برنامه تیتر امشب شبکه خبر مورخ20/10/1394) ایشان در مورد جایگاه الگوی پیشرفت اسلامی در برنامه ششم فرمودند: اگر شما تم برنامه ششم را ملاحظه بفرمائید عبارت توجه به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در تم برنامه ششم هست؛ یعنی در واقع آن شعار اصلی برنامه ششم با اتکا به الگوی اسلامی ایرانی هست.

با توجه به تناقضات شما در پاسخ به این سؤال راهبردی؛ پیشنهاد می کنم با معاونان خود تشکیل جلسه دهید و یک جوابی فنی برای پاسخ به این سؤال بیابید. لازم می دانم به شما متذکر شوم که تا به نتیجه رسیدن  موضوع مهم الگوی پیشرفت اسلامی؛ دائما این سؤال پرسیده خواهد شد و مردم خوب ایران از شما انتظار شنیدن سخنان فنی و غیر متناقضی در این موضوع را دارند.

نکته دوم اینکه تدوین برنامه ششم کشور بر مبنای الگوی پیشرفت اسلامی، تکلیف قانون (بند اول برنامه پنجم کشور )به دولت محترم است و اگر در موضوع الگوی پیشرفت اسلامی سندی به تصویب مجلس نرسیده است؛ این کوتاهی به عهده دولت پاسخگوی تدبیر و امید است. اگر در تدوین الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت ناتوان هستید-که ظاهرا این چنین است- پیشنهاد می کنم به جای دادن پاسخ های کلی و متناقض از ظرفیت جریانهای چهارده گانه فعال در زمینه الگوی پیشرفت اسلامی برای تدوین الگوی پیشرفت اسلامی و برنامه ششم استفاده کنید. بهتر است در مسئله حیاتی الگوی پیشرفت اسلامی شعار ندهید و به احترام قانون، اقدام و عمل را وجهه همت خود قرار دهید.

نکته سوم اینکهامشب(26/5/1395) در گفتگوی اخبار شبانگاهی فرمودید: بنده حداقل در پنج برنامه‌ی بعد از پیروزی انقلاب [حضور داشته‌ام؛] در چهار برنامه که سخنگوی برنامه‌ها بوده‌ام و در برنامه پنجم نیز به صورت غیر مستقیم همکاری داشتم؛ همچنین در نشست خبری سخنگوی دولت مورخ(28/7/1394) فرموده بودید: ما همه آسیب های برنامه های پیش و پس از پیروزی انقلاب را مطالعه کردیم و گیر آنها را شناختیم که چرا ۱۰ برنامه اجرا کردیم ولی به مرز توسعه یافتگی نرسیدیم. 

 با توجه به این اعتراف های تاریخی؛ حضرتعالی و دوستانتان مقصر اصلی ناکارآمدی های نظام برنامه ریزی از ابتدای انقلاب تا کنون هستید و عاقلانه این است که در ابتدا پاسخ دهید: چرا همه برنامه های نوشته شده توسط سازمان مدیریت ناکارآمد و غیر اجرائی بوده اند؟! بهتر است از تراژدی ناکارآمدی برنامه های توسعه غربی در 70 سال گذشته  عبرت بگیرید و دیگر از این روش های منسوخ در تدوین برنامه ششم استفاده نکنید. 
دیر نیست که کارشناسان در آینده بگویند برنامه ششم هم اجرائی نشده و به سرنوشت 10 برنامه دیگر توسعه مبتلا شده است. لذا از شما تقاضا می کنم به اتلاف بیت المال و تضییع فرصت برنامه ریزی کشور پایان دهید و آغاز تحول در نظام برنامه ریزی کشور مبتنی بر تفکرات الگوی پیشرفت اسلامی را بپذیرید. 
پیوست دو هزار صفحه ای الگوی پیشرفت اسلامی برای برنامه ششم می تواند نیازهای علمی اولین مرحله از تحول در نظام برنامه ریزی کشور را تأمین نماید. این پیوست کاربردی و راهبردی شامل پنج سرفصل 1- آسیب شناسی بنیادین نظام برنامه ریزی کشور 2- تبیین تفصیلی انتظار انقلاب اسلامی از نظام برنامه ریزی کشور 3- تبیین تفصیلی نقطه آغاز دولت سازی اسلامی ۴- تبیین روش شناسائی و رفع عدم توازن های فرهنگی ( پایه های تصمیم الگوی پیشرفت اسلامی) و 5- تبیین عدم توازن های اولویت دار کشور در طول سالهای اجرای برنامه ششم کشور(احکام برنامه پیشنهادی برای برنامه ششم بر اساس نگاه الگوی پیشرفت اسلامی) است.

جناب آقای نوبخت

با تدوین برنامه ششم به شکل غلط فعلی؛ مطمئن باشید این برنامه هم اجرا نخواهد شد و در نهایت به تجربه ما در حوزه برنامه ریزی خواهد افزود؛ با توجه به اینکه بزرگترین پروژه دولت یازدهم(برجام) هم بر تجربه ملت ایران افزود؛ گمان می برم آیندگان نام دولت یازدهم  را دولت تجربه و عبرت بگذارند. از شما تشکر می کنم؛ با هزاران سخنرانی و نوشته نمی توانستیم به خوبی شما ناکارآمدی تفکرات توسعه غربی را اثبات کنیم.


 تهران- علی کشوری

 دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی

 27 مرداد ماه 1395 مصادف با 13 ذی القعده 1437


                                                

۹۵/۰۵/۲۶

نظرات  (۷)

سلام
با همه این مباحث؛ به نظرشان با معایب بنیادین نظام برنامه ریزی چگونه برخورد کنیم: نقشه اصلاح برنامه ریزی کدام است؟؟؟؟؟؟؟
باسلام خدمت همه همسنگران مقابله با جنگ نرم.خسته نباشید جناب کشوری عزیز.خداقوت.با وجود بسیاری عناصر انقلابی این فتنه گری های مرموز رو دنبال می کنن،خدا می دونه اگه همین اندک نیروهای دلسوز که پیگیر انقلاب اسلامی هستن نه جمهوری اسلامی،چه بلایی به سر آرمان های بلند امام راحل و منویات مقام معظم رهبری می آوردند.جنگ ما جنگ حق و باطل است و تمام شدنی نیست.در هر پست و مقام در هر منطقه و کشور با هر تیپ و تفکر و مذهب و هر آیینی
۲۸ مرداد ۹۵ ، ۰۶:۲۸ عباس حسینی
سلام.خداقوت. ان شاالله که جناب نوبخت حرف متناقض دیگری نزند,,,,,,
ان شاءالله که بالطف وعنایت الهی بتوان نظام برنامه ریزی را از محوریت توسعه غربی به الگوی پیشرفت حرکت کنیم و آثار شوم توسعه را از سر مردم برداشت,
سلام من 37 ساله از خدا عمر گرفتم جنگ نرفتم چون سنم اقتضا نمی کرد ولی دونه دونه تو محل شهید میآوردند بخاطر دارم همین الانش نفس کشیدنمو مدیون اونا می‌دونم حالا سؤالم از خودم و مردم اینه چیکار کردیم چه لقمه ای خوردیم چه راهی رفتیم که مسئولانمان بالا سری هامون یه همچین افرادی شدن اند که بدبختانه از لای خودمون هم در اومدند مردم بقول طرف توی فیلم بیاید یه تکونی به خودمان بدهیم وگرنه خدا بد ما را تکان خواهد داد
با توجه به نظر جناب رها باید گفت ، با این اوضاع که حضرات پر مدعا ایجاد کردند صدور انقلاب پیش کش ، مراقب باشیم دین و انقلاب رو یکجا ازمون نگیرند(مقام معظم رهبرى: این بار دشمنان به میدان آمده اند تا دین و انقلاب را یکجااز ما بگیرند) و البته دشمن نخواهد توانست چنین کند مگر با کمک عوامل نفوذى در"لباس" خودى ، یک راه بیشتر پیش رو نیست=>روشنگرى و آگاه کردن مردم بر آنچه که در این چند سال اخیر گذشته (و بازخوانى و یادآورى حوادث اول انقلاب تا کنون براى عموم و بازنمایى نقش هریک ازشخصیتهاى ذى نفوذ و موثر در اتفاقات خوب و بد بعداز انقلاب به وضوح و روشنى -با پشتکار و تلاش شبانه روزى- شناخت قبلى و شناخت منابع مناسب براى مطالعه و معرفى از ضروریات اولیه این کار هست) از همین ساعت که فردا خیلى دیر است و هرلحظه تأخیر شاید با مدتها تلاش جبران پذیر نباشد...یاعلى!
آقایان جمع کنید بساط اصلاح طلبان توخالی را.
چقدر از سوی اینها باید سر انسانها بلا بیاید ؟ چقدر توجیه کنند ؟ بس است دیگر، مملکت جمهوری اسلامیست، ما چطور این انقلاب را با این افراد صادر کنیم ؟!
باید الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت رو گفتمان سازی کنیم
حاج آقا کشوری، انشالله خرمشهر دولت اسلامی رو هم فتح خواهیم کرد

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی